خنک کننده دستگاه سی ان سی چیست + راهنمای (بهترین) خنک کننده

خنک کننده دستگاه cnc | ماشینکاری با استفاده از دستگاه سی ان سی (CNC) کاربردهای متعددی در تولید و ساخت صنایع مختلف دارد. ماشین‌کاری با cnc به‌ویژه در تنظیماتی که نیاز به تولید مقادیر زیادی از اقلام تولیدی دارد، مفید است.

خنک کننده یکی از مهم ترین اجزای فرآیند ماشینکاری است و نقش مهمی در افزایش عمر دستگاه سی ان سی دارد. مشکلات سیستم خنک‌کننده می‌تواند منجر به مشکلاتی در ماشین‌کاری مثل : کیفیت پایین محصول و خرابی‌های پرهزینه می شود.

از خنک کننده  برای تعدیل دماهای بالا که در حین ماشینکاری رایج است استفاده می شود و به تخلیه تراشه کمک می کند. با این حال، انواع و سبک های مختلفی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. دانستن اینکه کدام خنک کننده cnc برای شغل شما مناسب است، می تواند به افزایش سودآوری، قابلیت و عملکرد کلی ماشینکاری کارگاه شما کمک کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سیستم های خنک کننده در دستگاه های CNC به ادامه مطلب مراجعه کنید.

خنک کننده دستگاه سی ان سی

هدف از بکارگیری خنک کننده دستگاه cnc

اگرچه در این مواد از کلمه خنک کننده استفاده می شود، اما نقش آنها بسیار گسترده تر از مواد خنک کننده معمولی است. در ساخت ماشین های CNC، مایع خنک کننده در ماشین های CNC دو عملکرد دارد:

خنک کاری دستگاه سی ان سی

در ماشینکاری CNC به دلیل اصطکاک ابزار و قطعه کار گرمای زیادی ایجاد می شود که باعث افزایش دمای آن می شود. اگرچه هوای محیط را می توان به عنوان خنک کننده استفاده کرد، اما به طور کلی برای کاربردهای سبک و کوتاه مدت مناسب است. اما در مورد برش های سنگین و طولانی مدت، استفاده از خنک کننده ماشین ابزار CNC ضروری است. وجود یک مایع یا ماده خنک کننده کمک می کند تا گرما با سرعت بیشتری دفع شود و فرآیند برش بدون اصطکاک و سایش بر روی ابزار برش کامل شود.

روانکاری دستگاه سی ان سی

مایع خنک کننده دستگاه CNC به جای خنک کردن به لبه ابزار برش و تماس آن با قطعه کار فرستاده می شود و به عنوان روغن برای روانکاری فرآیند برش استفاده می شود. در واقع خنک کننده در ماشین ابزارهای CNC نه تنها گرمای تولید شده در حین پردازش را حذف می کند، بلکه براده ها را از بین می برد و از اصطکاک در قطعات برش جلوگیری می کند.

انواع خنک کننده دستگاه cnc

اگر متوجه شده باشید، ما در این مقاله از کلمه خنک کننده کم استفاده کرده ایم. دلیل آن این است که خنک کننده ها در ماشین های CNC فقط مایع نیستند و ما چندین نوع مختلف را می بینیم. در زیر، دسته بندی ها و زیرمجموعه های اصلی آن را بر این اساس ارائه می کنیم.

مایع خنک کننده

به طور کلی چهار نوع وجود دارد. روغن روان کننده یا روغن طبیعی، روغن مصنوعی، روغن محلول و روغن نیمه مصنوعی نزدیک ترین روغن ها به آب در طبیعت هستند که از تعلیق یک روغن و یک پایه آب به دست می آیند. مهمترین ویژگی خنک کننده دستگاه CNC این است که از زنگ زدگی قطعات جلوگیری می کند و می تواند بر روی بسیاری از فلزات و در محدوده دمایی مختلف استفاده شود:

روغن های صاف: این روغن ها امولسیون نشده اند و در هنگام فرآوری شانس تبخیر و تقطیر بسیار کمی دارند. به طور کلی، این روغن ها بر اساس مواد معدنی یا نفتی با روان کننده های قطبی مانند روغن های گیاهی و چربی های اشباع شده هستند. این روغن ها ممکن است حاوی مواد افزودنی دیگری مانند گوگرد یا کلر و فسفر نیز باشند.
روغن مصنوعی: این خنک کننده ها حاوی روغن معدنی یا نفت نیستند، اما در عوض از ترکیبات قلیایی آلی و معدنی و افزودنی ها برای جلوگیری از خوردگی استفاده می کنند. معمولاً این مایعات در صورت رقیق شدن بهترین نتیجه را می دهند، در این صورت بهترین نتیجه را خواهند داشت.

روغن های محلول: وقتی این روغن ها با آب مخلوط می شوند، اغلب امولسیون تشکیل می دهند. ترکیب این روغن ها با پایه روغن معدنی برای ایجاد لوسیون مناسب ضروری است. این ماده خنک کننده به صورت رقیق شده خواص خوبی دارد و اثرات انتقال حرارت و روان کنندگی آن نیز بسیار مناسب است. روغن های محلول مایعات ارزان قیمت و در دسترس تجاری هستند.

روغن های نیمه مصنوعی: مخلوط روغن های محلول و روغن های مصنوعی باعث تولید مایعات نیمه مصنوعی می شود. از نظر عملکرد، این روغن ها بین سیالات محلول و مصنوعی با شرایط متوسط ​​قرار دارند.

ژل خنک کننده

در برخی از کاربردهای خاص، مواد خمیری یا ژل را می توان به عنوان خنک کننده برای ماشین ابزارهای CNC، معمولاً برای سوراخ کاری و حفاری استفاده کرد. در چنین کاربردهایی باید یک پوشش نازک در اطراف ابزار برش ایجاد شود و بدنه آن را احاطه کند تا از اصطکاک جلوگیری شود. این ماده از نظر ساختار شبیه موم زنبور عسل است و در ابزارهای برش نسبت به سایر خنک کننده ها ماندگاری بیشتری دارد.

خنک کننده دی اکسید کربن

دی اکسید کربن به عنوان خنک کننده استفاده می شود و از طریق یک سیال تحت فشار به محل برش می رسد. شرایط خاص این گاز به کاهش دما به اندازه ای کمک می کند که فاز به حالت جامد تبدیل شود. در مرحله بعد، کریستال های تشکیل شده با استفاده از نازل های خارجی به مکان های خاصی فرستاده می شوند و مایع خنک کننده دوباره با استفاده از شفت بازیابی می شود.

نحوه عملکرد خنک کننده دستگاه CNC

خنک کننده cnc

دستگاه خنک کننده مکانیزمی ساده و کاربردی دارد و از بالا رفتن دمای قطعات از طریق چندین قطعه جلوگیری می کند. با توجه به دقت قطعات برش خورده، تداخل با عوامل دیگر غیرممکن است، خنک کننده باید در موقعیت مناسب به روشی خاص متصل شود تا تجهیزات تحت تاثیر تغییرات دما در شرایط عادی بدون تداخل با دستگاه قرار نگیرند. همانطور که قسمت برش خورده تحت فشار و سرعت گرم می شود، خود دستگاه CNC نیز دچار همین مشکل می شود و به طور بالقوه باعث آسیب دائمی می شود.

دستگاه های خنک کننده به تنهایی نمی توانند از افزایش دما جلوگیری کنند، آب مهمترین عامل در عملکرد خنک کننده است. این بدون آب امکان پذیر نخواهد بود. خنک کننده ها متفاوت هستند، یکی از آنها دارای چندین شیلنگ و لوله های آب است که وقتی در کنار CNC قرار می گیرند، آب را روی تیغه ها و پایین می پاشند.

از آنجایی که کارکرد دستگاه باعث گرم شدن می شود، آب این گرما را جذب کرده و با سرعت زیاد تبخیر می شود که به راحتی از بالا رفتن دما جلوگیری می کند. علاوه بر این، آب به ویژه بر روی تجهیزات و قطعات تأثیر می گذارد و گرما دریافت می کند، پس از اتمام کار، تجهیزات و قطعات زیر بسیار سرد و خنک می شوند و خطر افزایش دما کاملاً از بین می رود. مزیت دیگر استفاده از آب این است که در حین کار و برش دستگاه CNC، براده ها و کثیفی به اطراف پاشیده می شود که باعث ایجاد ایراد می شود.

با وجود آب تا حد زیادی از این پرش جلوگیری شده و زباله ها در کنار گیاه ریخته می شود. خنک کننده آب یکی از ویژگی های چندین دستگاه CNC است و در همه مدل ها موجود نیست.به عنوان مثال دستگاه های cnc چوب با این خنک کننده سازگار نیستند و از آنجایی که چوب در اثر تماس با آب آسیب می بیند، خنک کننده های cnc دیگری نیز با مشخصات کاملا متفاوت وجود دارد.

نکات مهم استفاده از خنک کننده

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد این تجهیزات باید در نظر گرفت، هدف اصلی و انتخاب آن است. زیرا اگر مایع خنک کننده به درستی انتخاب نشود به جای جلوگیری از افزایش دما صدمات زیادی وارد می کند.
به عنوان مثال، ماشین آلات CNC فلزی نباید از فن برای خنک سازی استفاده کنند. زیرا پس از برش، تراشه های فلزی کوچک تولید شده مانند تیرهای باران به اطراف پرواز می کنند.
فن ها ممکن است روی خنک کننده دستگاه تأثیری نداشته باشند. یکی دیگر از این نکات انتخاب فن مناسب برای دستگاه CNC نجاری است. اگر قدرت فن کمتر از توان افکتور باشد، عملیات خنک سازی به درستی انجام نمی شود و اگر قدرت فن بیشتر از توان دستگاه باشد، با هدر رفتن انرژی و افزایش هزینه های تولید مواجه خواهیم شد.

نتیجه گیری

در این مقاله به بحث انتخاب بهترین خنک کننده ماشین آلات CNC پرداختیم و اطلاعات ضروری در این زمینه را در اختیار شما قرار می دهیم. اگر قصد خرید دستگاه CNC را دارید، می توانید آن را در وب سایت ما خریداری کنید. تجهیزات سایت سازه پویان نصب و راه اندازی رایگان و همچنین آموزش را ارائه می دهد. اگر در این زمینه سوالی دارید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *